Czy montaż systemów sygnalizacji pożaru w szkołach jest obowiązkowy? Niestety nie, chociaż jak patrzymy na specyfikę obiektu, na ilość osób, które tam przebywają to możemy dojść do wniosku, że taki obowiązek powinien istnieć. Cóż z tego, że w szkole dostępne są gaśnice i hydranty – trzeba wcześnie wykryć zagrożenie, wcześnie wykryć źródło ognia, aby uniknąć nieszczęścia.

Chociaż trudno znaleźć jakieś statystyki dotyczące pożarów szkół, Ministerstwo Edukacji nie zajmuje się takimi sprawami, to jednak wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google hasło: Pożary szkół, aby dowiedzieć się, że to wcale nie jest taki marginalny problem. Jak wiemy, szkolnictwo nie narzeka na nadmiar pieniędzy, a właściwie można powiedzieć, że brakuje dosłownie na wszystko. Duże środki także pochłaniają sprawy związane z bezpieczeństwem pożarowym, potrzebny jest przegląd gaśnic i hydrantów, a to niestety kosztuje.

Być może ze względów na brak środków nikt nie podnosi sprawy obowiązkowego montażu systemów sygnalizacji pożaru w szkołach. Biorąc pod uwagę ilość sal lekcyjnych, pomieszczeń gospodarczych i sale gimnastyczną to koszt takiego systemu nie musi być wcale niski. Być może nikt nie chce podnosić tej kwestii bez wskazywania źródła finansowania takich projektów.

Porównując jednak niewielki hotel, który musi być wyposażony obowiązkowo w system sygnalizacji pożaru, ze szkołą, do której uczęszcza tysiące dzieci, które w obliczu zagrożenia mogą być bezradne to takie traktowanie sprawy może wydawać się co najwyżej dziwne. Chociaż czasami pojawiają się zapowiedzi, że taki obowiązek będzie istniał to jednak nic w tej sprawie się nie dzieje. Szkoły nadal pozostają bez systemów sygnalizacji pożaru.

Warto jednak wiedzieć, co zrobić w przypadku pożaru.- zapraszamy do zobaczenia filmu przygotowanego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.