Ten pożar to idealny przykład sprawnego działania systemów ochrony pożarowej instalowanych w wielu obiektach użyteczności publicznej. Do zdarzenie doszło we wtorek około godziny 3:00 nad ranem. W wyniku pożaru poniesiono pewne straty materialne, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

Ogień pojawił się prawdopodobnie w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Stałe urządzenia gaśnicze po wykryciu pożaru uruchomiły się i w miejsce występowanie ognia podały wodę przez instalację tryskaczową, która zalała blisko 600 m2. Pozwoliło to ograniczyć dalsze przemieszczanie się ognia i zdecydowanie zmniejszyło to straty. Na szczęście żaden z eksponatów w Muzeum Fabryki w Manufakturze nie ucierpiał. Łączne straty poniesione w wyniku pożaru oszacowano wstępnie na 35 tys. zł. W sumie w akcji wzięło udział 6 zastępów straży pożarnej.

Tego typu sytuacje pokazują jak istotny jest montaż stałych urządzeń gaśniczych w obiektach takich jak muzea, urzędy, hotele, czy szpitale. W takich miejscach szybka reakcja jest wprost nieoceniona. Mimo poniesionych strat, głównie w wyniku gaszenia pożaru, udało się zachować cały dobytek łódzkiego muzeum.

Manufaktura