Postanowiliśmy na naszej stronie nie mówić tylko i wyłącznie o systemach sygnalizacji pożaru, ale również o miejscach, które są takimi systemami chronione. Warto, abyśmy wszyscy mieli świadomość, że dobra ochrona pożarowa jest potrzebna wszędzie tam, gdzie liczy się życie ludzi, ale również bezpieczeństwo mienia. W wycieczce po okolicy, po obiektach, które zostały wytypowane do obowiązkowej ochrony przeciwpożarowej, realizowane m.in. przez specjalistyczne systemy ppoż. dziś trafiamy do Warszawy.

To miejsce należy do prężnie działających placówek na terenie Polski. Warszawska Zachęta promuje sztukę współczesną i kształtuje wśród odwiedzających postawę ciekawości względem aktualnej twórczości artystycznej. Znajdziemy tu wybór najlepszych prac prezentowanych w XX i XXI wieku.

Tutejsze ekspozycje charakteryzują się szerokim spektrum twórców, zmieniających oblicze sztuki współczesnej. Galeria prezentowała na przestrzeni ostatnich stu lat dzieła wybitnych twórców takich jak: Marlene Dumas, Jan Lebenstein, Paweł Althamer, Luca Tyumans, Zbigniew Libera, Tadeusz Kantor, Yayoi Kusama, Wilhelm Sasnal, Wolfgang Tillmans, Alina Szapczonikow i wielu innych. Wystawy stałe są uzupełniane przez wiele wystawy dotyczących problemów społecznych na przestrzeni lat. Ujrzymy tu podejście klasyków do rewolucji z 1968 r., kobiecości i męskości w sztuce Europy Wschodniej, zmian w podejściu do wielu postępowych myślicieli, czy zawłaszczenia sztuki tuż po wojnie. Wielu artystów przygotowuje współczesne prace w celu wyposażenia w nie kolejnych, dopiero tworzonych wystawy. Główne działania galerii to oprócz funkcji wystawienniczej, także organizacja ekspozycji w Pawilonie Polskim w Wenecji na Biennale Sztuki i Biennale Architektury, czyli jednego z największych festiwali sztuki na świecie.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie.

Zadania edukacyjne to zwrot w stronę dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Znajdziemy tu cały dorobek artystyczny sztuki współczesnej i poznanie historii życia artystów oraz ich prac po 1945 roku. Promocja młodych twórców to również istotne zadanie, dzięki Miejscu Projektów Zachęty przy ul. Gałczyńskiego 3 w Warszawie mogą oni wystawiać swoje prace, o co tak trudno jest początkującym artystom. Ciekawostką jest miejsce na eksperymenty artystyczne oraz konkursy dla najbardziej uzdolnionych młodych twórców. Rolą Zachęty jest również trafianie w gusta wielu grup społecznych i to bez względu na wiek. Część prac można oglądać za pośrednictwem internetu, w szczególności materiały edukacyjne i publikacje. Mija już 7 rok, od kiedy to galeria otwarta jest na udostępnianie sztuki wszelkimi możliwymi źródłami. Wszystkie eksponaty wewnątrz budynku są bezpieczne dzięki obowiązkowej ochronie przeciwpożarowej.