Systemy ppoż. w mroźniach i chłodniach to spore wyzwanie dla projektantów instalacji przeciwpożarowych. W tego typu budynkach nie ma szans zastosować standardowych rozwiązań ze względu na parę wodną. Podobnie jest w różnych zakładach mięsnych i ubojniach – tam gdzie proces mycia wyklucza montaż standardowych czujników dymu. Warto zaznaczyć, że zastosowanie systemu sygnalizacji pożarowej w chłodniach i mroźniach często wymuszane jest przez ubezpieczycieli. Pisaliśmy i tej sprawie w innym artykule: Ubezpieczenie obiektu a system ppoż.

Nasza firma przy montażu systemu ppoż. w tego typu obiektach proponuje rozwiązania i urządzenia marki Schrack Seconet. Jest to producent, który posiada w swojej ofercie bardzo nowoczesne i ciekawe rozwiązania. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim nowoczesne centrale przeciwpożarowe i uniwersalne czujniki do instalacji przeciwpożarowej. Wiele informacji na temat tych rozwiązań mogą znaleźć Państwo na naszej stronie.

Chłodnie i Mroźnie

W przypadku systemów sygnalizacji pożaru w chłodni lub mroźni musimy zastosować rozwiązanie, które będzie odporne na zjawisko pary wodnej. Jak wiadomo, standardowy czujnik dymu zareaguje na nagłe pojawienie się pary wodnej, a która to ma prawo wystąpić w przypadku otwarcia drzwi czy bramy. Dlatego w takich obiektach jak mroźnie czy chłodnie trzeba zastosować system wykrywania pożaru oparty o czujniki zasysające. W najprostszy sposób opisać można te czujniki w ten sposób, że czujnik kontrolujący stan powietrza w pomieszczeniu znajduje się zupełnie w innym miejscu, w miejscu, gdzie nie jest on narażony na działanie wilgoci, a powietrze z pomieszczenia dostarczane jest do niego rurą PCV. Oczywiście zanim powietrze dotrze do czujnika jest ono oczyszczane przez odpowiednie filtry. Cały system kontroluje to wszystko, jak również stan i czystość filtrów i w przypadku nadmiernego zabrudzenia powiadomi nas o potrzebie wymiany.

W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem systemów sygnalizacji pożaru jest możliwość zdalnej obsługi przez internet. Istnieje dedykowana aplikacja, która w przypadku zaistnienia różnych stanów alarmowych czy też usterek daje możliwość szybkiej weryfikacji diagnostyki co znacząco upraszcza proces serwisowania i konserwacji systemu. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma taka jak nasza jest w stanie zdiagnozować problem nie będąc nawet w obiekcie, a jeżeli będzie potrzeba dokonania jakiejś czynności na miejscu, wówczas technik wykonujący naprawę będzie miał szanse odpowiednio się przygotować do zadania, jeszcze przed przyjazdem. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w rozbudowanych instalacjach przeciwpożarowych.

Wykrycie pożaru w trudnych warunkach

Dlaczego system taki jest w stanie nadzorować obiekty, w których warunki są tak bardzo niekorzystne, takie, które występują w chłodniach i mroźniach, a także w obiektach typu zakłady mięsne czy ubojnie? Oprócz spraw, które zostały opisane wyżej, ważna jest również funkcja, dzięki której czujnik zasysający jest zdolny do „nauczenia się” tych warunków. Taka funkcja pozwala na ochronę pożarową miejsc gdzie występują niekorzystne z punktu widzenia standardowych czujników dymu warunki: nagłe zmiany temperatury, wysoka wilgotność, silne przepływy powietrza, wysokie występowanie kurzu czy też różnego rodzaju oparów.

Czujniki dymu zasysające mogą być także z powodzeniem stosowane do innych miejsc. Trzeba wiedzieć, że dzięki takiej technologii możemy kontrolować zdecydowanie większe obszary niż w przypadku czujników tradycyjnych. Systemy sygnalizacji pożaru oparte o takie czujniki dymu są w stanie wykryć pożar nawet wówczas, gdy dym nie jest jeszcze wyczuwalny przez człowieka. Oczywiście czułość detektora można regulować aby dopasować czułość do aktualnych potrzeb, ale właśnie ta funkcjonalność sprawa, że system taki można z powodzeniem zastosować w różnych obiektach.